Q 1 :

A cylinder of height 20 m is completely filled with water. The velocity of efflux of water (in ms-1) through a small hole on the side wall of the cylinder near its bottom is (take g=10 m/s2)



(20)

Given, Height of cylinder, h=20 cm

Acceleration due to gravity, g=10 ms-2

Velocity of efflux v=2gh

Where h is the height of the free surface of liquid from the hole

v=2×10×20=20 m/s



Q 2 :

Water flows into a large tank with flat bottom at the rate of 10-4m3s-1. Water is also leaking out of a hole of area 0.5cm2 at its bottom. If the height of the water in the tank remains steady, then this height is g=10m/s2

  • 25 cm

     

  • 15 cm

     

  • 20 cm

     

  • 5 cm

     

(3)

Since height of water column is constant therefore,

Water inflow rate (Qm) = water outflow rate

Qin=10-4m3s-1

Qout=Au=10-4×2gh

10-4=10-420×h

h=120m=5cm