Q 1 :

A travelling wave is described by the equation                   

y(x,t)=[0.05sin(8x-4t)] m

The velocity of the wave is [all the quantities are in SI unit]             [2023]

  • 4 ms-1

     

  • 8 ms-1

     

  • 0.5 ms-1

     

  • 2 ms-1

     

(3)

From the given equation k=8 ms-1 and ω=4 rad/s

Velocity of wave =ωk

v=48=0.5 m/s



Q 2 :

The distance between two consecutive points with phase difference of 60° in a wave of frequency 500 Hz is 6.0 m. The velocity with which the wave is travelling is ______ km/s.          [2023]



(18)

ϕ=60°=π3, Δx=6 m, n=500 Hz

ϕ=2πλΔx          π3=2πλ×6

V=nλ=500×36

λ=36 m=18000 m/s=18 km/s



Q 3 :

The r.m.s. speed of oxygen molecules at 47°C is equal to that of the hydrogen molecules kept at ______ °C.

(Mass of oxygen molecule / mass of hydrogen molecule = 32/2)     [2026]

  • −235

     

  • −253

     

  • −20

     

  • −100

     

(2)

Vrms=3RTM

VrmsO2=VrmsH2

TO2=273+47=320 K

3RTO2MO2=3RTH2MH2

TO2MO2=TH2MH2

32032=TH22

TH2=20 K

TH2=-253°C