Q 1 :

Two blocks of masses 2 kg and 1 kg respectively, are tied to the ends of a string which passes over a light frictionless pulley as shown in the figure below. The masses are held at rest at the same horizontal level and then released. The distance traversed by the centre of mass in 2 s is ______ m.   (Take g = 10 m/s2)              [2026]

[IMAGE 13]

  • 3.33

     

  • 3.12

     

  • 2.22

     

  • 1.42

     

(3)

a=(m2-m1m1+m2)g=(2-13)×10=103 m/s2

acm=(1)(10/3)-(2)(10/3)3=-109 m/s2 (↓)

Scm=ucmt+12acmt2

Scm=0+12(109)(4)=209 m (downward)

Scm=209 (Downward)≈2.22 m



Q 2 :

A lift of mass 1600 kg is supported by thick iron wire. If the maximum stress which the wire can withstand is 4×108 N/m2 and its radius is 4 mm, then maximum acceleration the lift can take is _______ m/s2.   (take g=10 m/s2 and π=3.14)               [2026]

  • 2.56

     

  • 3.89

     

  • 4.32

     

  • 5.16

     

(1)

[IMAGE 14]

T-mg=ma

(σπr2)-mg=ma

⇒4×108π(4×10-3)2-16000=1600a

⇒a=2.56 m/s2