Q 21 :

AB

The molecule A changes into its isomeric form B by following a first order kinetics at a temperature of 1000 K. If the energy barrier with respect to reactant energy for such isomeric transformation is 191.48 kJ mol-1 and the frequency factor is 1020, the time required for 50% molecules of A to become B is ______ picoseconds (nearest integer).

[R = 8.314 J K-1mol-1]                 [2025]



(69)

Activation energy  Ea=191.48kJ mol-1=191480J mol-1

Frequency factor (A)=1020

Temperature (T)=1000 K

Gas constant R = 8.314 J/mol K

By Arrhenius equation,

=Ae-EaRT=1020e-1914808.314×1000

=1020e-23.03=1020e-ln10×10

=1020e-ln1010

=1020eln1010=10201010=1010s-1

t1/2=0.693k=0.6931010s=69.3×10-12s

=69.3 picosecond69 picosecond



Q 22 :

A student has studied the decomposition of a gas AB3 at 25°C. He obtained the following data.

p(mm Hg) 50 100 200 400
relative t1/2(s) 4 2 1 0.5

The order of the reaction is:                    [2023]

  • 1

     

  • 0.5

     

  • 0 (zero)

     

  • 2

     

(4)

T12(C0)1-n

(T12)1st(T12)2nd=(P1P2)1-n

42=(50100)1-n2=(12)1-n

       2=(2)n-1

      n-1=1n=2

Order=2



Q 23 :

The graph which represents the following reaction is:

(C6H5)3C-ClPyridineOH-(C6H5)3C-OH               [2023]

  •  

  •  

  •  

  •  

(4)

 



Q 24 :

For the first order reaction AB, the half-life is 30 min. The time taken for 75% completion of the reaction is ______ min. (Nearest integer)

Given: log 2 = 0.3010

            log 3 = 0.4771

            log 5 = 0.6989                       [2023]



(60)

t75%=2t1/2  [For 1st order reaction]

t75%=2×30=60 min.



Q 25 :

A first order reaction has the rate constant, k=4.6×10-3s-1. The number of correct statement/s from the following is/are ______. Given: log 3 = 0.48          [2023]

A. Reaction completes in 1000 s.

B. The reaction has a half-life of 500 s.

C. The time required for 10% completion is 25 times the time required for 90% completion.

D. The degree of dissociation is equal to (1e-kt).

E. The rate and the rate constant have the same unit.



(2)

(C & D)

Statement 4 is correct

Ct=C0e-kt

C0C0-Ct

1C0-CtC0



Q 26 :

If compound A reacts with B following first order kinetics with rate constant 2.011×10-3s-1. The time taken by A (in seconds) to reduce from 7 g to 2 g will be ______.  (Nearest integer) [log 5 = 0.698, log 7 = 0.845, log 2 = 0.301]                      [2023]



(623)

K=1tln(aa-x)

K=1tln(W0Wt)

t=1Kln(72)

t=2.303K[log7-log2]

  =2.303K[0.845-0.301]

=2.3032.011×10-3×0.544=622.989 sec



Q 27 :

An organic compound undergoes first order decomposition. If the time taken for the 60% decomposition is 540 s, then the time required for 90% decomposition will be is ______ s. (Nearest integer).

(Given: ln 10 = 2.3; log 2 = 0.3)                           [2023]



(1350)

First order reaction

t=1klnC0Ct

540=1kln10040                        ...(1)

t=1kln10010                             ...(2)

From (1) and (2)

540t=ln10040ln10010=log100-log40log100-log10

540t=2-1.62-1=0.4

t=5400.4=1350 s



Q 28 :

The rate constant for a first order reaction is 20 min-1. The time required for the initial concentration of the reactant to reduce to its 132 level is ______ ×10-2 min. (Nearest integer)

(Given: ln 10 = 2.303, log 2 = 0.3010)                                [2023]



(17)

t1/2=0.693k=0.69320=0.03465 min

          (12)n=(132)=(12)5

           No. of half-life=5

           Time required=0.03465×5=0.17325 min

            =17.325×10-2 min



Q 29 :

A and B are two substances undergoing radioactive decay in a container. The half life of A is 15 min and that of B is 5 min. If the initial concentration of B is 4 times that of A and they both start decaying at the same time, how much time will it take for the concentration of both of them to be same? ______ min.              [2023]



(15)

t1/2(A)=15 min,    t1/2(B)=5 min

[B]initial=4[A]initial

[B]final=[B]initial(12)t/15

[A]final=[A]initial(12)t/5

[B]final=[A]final

t=15



Q 30 :

AB

The above reaction is of zero order. Half-life of this reaction is 50 min. The time taken for the concentration of A to reduce to one-fourth of its initial value is _______ min.  (Nearest integer)             [2023]



(75)

Zero order

t1/2=50

t3/4=1.5 t1/2=75